Program Atrakcyjna Mama™

Program Atrakcyjna MamaProgram Atrakcyjna Mama to pomoc w szybszym powrocie do sylwetki i kondycji sprzed ciąży.
Ćwiczenia i zalecenia są opracowane przez fizjoterapeutę. Są indywidualnie dobierane do stanu mamy po porodzie – zarówno fizjologicznym, jak i cięciu cesarskim. Proponowane ćwiczenia zajmują około 20 – 30 minut dziennie, mogą być wykonywane partiami w ciągu dnia.
Program Atrakcyjna Mama daje najlepsze efekty, gdy jest rozpoczęty od pierwszych dni po porodzie.
Aby było to możliwe, przyjeżdżamy do domu mamy. Widząc mamę przy opiece nad dzieckiem, możemy korygować jej postawę, co jest dodatkowym elementem profilaktyki bólu.
Ważna w programie jest także profilaktyka i wczesna terapia nietrzymania moczu, obniżenia narządów i innych dysfunkcji dna miednicy.
Na kolejnych wizytach modyfikujemy program ćwiczeń, dostosowując je do zmian, jakie zachodzą w ciele mamy.
Autor Programu Atrakcyjna Mama™, Michał Koszla, prowadzi go już od 2001 roku, a od 2010 roku prowadzi kurs „Fizjoterapia w połogu”. Część absolwentów tego kursu z różnych miast Polski jest wpisana na stronę atrakcyjnamama.pl

Kiedy umówić się na wizytę

Jeszcze w ciąży

Na tym spotkaniu pacjentka dowiaduje się co robić, a czego unikać w pierwszych dobach po porodzie i dlaczego to ważne. Uczymy też ćwiczeń przydatnych w 1-2 dobie połogu oraz pierwszych ćwiczeń mięśni brzucha. To spotkanie może być indywidualne – w gabinecie – lub grupowo – na zajęciach wieczorowych naszej szkoły rodzenia „Dobry Początek”.

Zaraz po porodzie

Zachęcamy, aby zadzwonić jeszcze w szpitalu, w dniu wyjścia. Jeśli mama ma na to siłę, a jeden z naszej ekipy fizjoterapeutów – możliwości czasowe – wizyta jest w tej dobie. Jeśli nie – w kolejnej (za wyjątkiem weekendów). Dzięki umiejętnej pracy z mięśniami brzucha od najwcześniejszego etapu połogu, efekt jest o wiele szybszy.

Jeśli od porodu minęło kilka dni czy tygodni, zachęcamy do pilnej wizyty.

Jeśli jednak jest to już 3 miesiące czy więcej – o ile nie ma nagłego bólu lub dysfunkcji dna miednicy – na wizytę można poczekać.

Przygotowanie do wizyty

MIEJSCE WIZYT

DOM MŁODEJ MAMY Wizyty w okresie połogu (do 6 – 8 tygodni po porodzie) odbywają się przeważnie w domu mamy. Dzięki temu po pierwsze pacjentka nie musi nigdzie jeźddzić z noworodkiem. Po drugie – fizjoterapeuta widzi, w jakiej pozycji mama na ogół karmi i przewija dziecko. A prawidłowa pozycja jest bardzo ważną profilaktyką, aby nie wystąpił ból pleców.

Do wizyty domowej potrzebny jest koc lub karimata oraz strój nie krępujący ruchów (dres lub leginsy). Jesli to możliwe, na czas wizyty prosimy do opieki nad dzieckiem zaangażować jego tatę lub inną bliską osobę. Jesli młoda mama jest w domu sama – też sobie radzimy, nawet, gdy dziecko jest niespokojne.

UWAGA PRAKTYNCZA: przed wizytą nie trzeba sprzątać. Sami mamy dzieci i pamiętamy, że w okresie połogu ważniejszy jest odpoczynek mamy a nie porządek w domu.

GABINET: Jeśli pacjentka zgłasza się miesiąc lub więcej po porodzie – proponujemy wizyty w gabinecie. Czasem jest to dla mamy trudne – wówczas przyjeżdzamy do domu.

Bywa, że we wcześniejszym etapie połogu konieczne jest wykonanie USG – wówczas zapraszamy na wizytę do gabinetu.

CO JEST POTRZEBNE?

Do oceny stanu mamy wystarczy karimata lub koc na podłodze oraz wygodne spodnie (dres / leginsy)

Przebieg programu Atrakcyjna Mama™

Najważniejsze dla nas jest, aby nie zaszkodzić Dlatego nie dajemy gotowego zestawu ćwiczeń, lecz indywidualnie oceniamy stan pacjentki, w tym stan ogólny (zmęczenie, niewyspanie, ból).

Na każdej wizycie pytamy o objawy zaburzeń dna miednicy. W zależności od odpowiedzi i od oceny zewnętrznej pracy mięśni dna miednicy (czasem także badania przezpochwowego, jesli jest to konieczne) dobieramy bezpieczne nasilenie pracy z mięśniami brzucha.

Pytamy też o bóle w całym ciele – czasem wizyty skupiają się głównie na terapii bólu.

Na wizytach domowych obserwujemy nawyki mamy zwiazane z noszeniem, przewijaniem, karmieniem dziecka – i często je modyfikujemy tak, aby pacjentce było wygodnie, aby się nie przeciążała.

Nasze wizyty to, w zależności od stanu mamy: ocena stanu dna miednicy, zabiegi manualne (czyli praca „rękoma fizjoterapeuty” z ciałem pacjentki), ocena postawy całego ciała – i dobór odpowiednich ćwiczeń rozciągających; wreszcie – ocena stanu miesni brzucha: w razie potrzeby odpowiednie „ułożenie” poprzez zabiegi oraz kinesiotaping, nauka prawidłowych delikatnych ćwiczeń mięśni brzucha.

Kiedy Program Atrakcyjna Mama™ jest skuteczny?

W odróżnieniu od treningu personalnego, gdzie pracę wykonuje się w czasie spotkania z trenerem, nasze wizyty to w dużej mierze zalecenia ćwiczeń (rozciągających i wzmacniających).

Wiemy, że przy niemowlaku, mama nie ma za dużo czasu dla siebie. Dlatego ćwiczenia te zajmują kilka – kilkanaście minut dziennie. Jednak zaniedbując je, nie osiągnie się możliwej poprawy stanu mięsni brzucha i całej sylwetki.

Jak długo trwa program Atrakcyjna Mama™?

Jeśli wizyty zaczynamy w pierwszych dniach po porodzie, na ogół wystarcza pakiet 4 spotkań. Bywają mamy, z którymi spotykamy się raz, czasem dwa razy.

Z drugiej strony – jeśli jest większe rozejście mięśni brzucha lub zaburzenia dna miednicy – sam Program może nie wystarczyć. Wtedy, po jego zakończeniu, proponujemy kontynuację wizyt w gabinecie.

Jeśli pracę z mięśniami brzucha zaczynamy kilka tygodni czy miesięcy po porodzie – terapia jest przeważnie dłuższa (maksymalnie do roku, w zależności od stanu wyjściowego). Przewidywany czas terapii przedstawiamy na pierwszej lub na drugiej wizycie.