Przygotowanie ciała do porodu

Przygotowanie ciała do poroduAby poród był sprawniejszy, proponujemy ocenę stanu mięśni dna miednicy, naukę ich rozluźniania. W razie potrzeby prowadzimy terapię bólu, nadmiernego napięcie w obrębie miednicy.  Poza tym wypożyczamy TENS porodowy. A na spotkaniach szkoły rodzenia uczymy technik porodowych.

Przygotowanie dna miednicy do porodu

PRZED WIZYTĄ

Na konsultacji ginekologicznej prosimy o spytanie, czy nie ma przeciwwskazań do fizjoterapii. Prosimy też przynieść kartę przebiegu ciąży oraz wyniki ostatnich badań.

Na wizytę prosimy zgłosić się najwcześniej w 35 tygodniu ciąży (wcześniej – wyłącznie na skierowanie od ginekologa lub położnej, która będzie prowadzić poród). Aby zapisać się na taki termin, prosimy dzwonić  w około 32 33 tygodniu ciąży. Sugerujemy „na wszelki wypadek” umówić kilka spotkań 2 razy w tygodniu.

UWAGA: Większość kobiet nie potrzebuje specjalistycznego przygotowania krocza do porodu. Jest to przydatne, gdy pacjentka ma bolesne badanie ginekologiczne, ból współżycia, ból przy oddawaniu stolca, poczucie silnego spięcia mięśni dna miednicy.

PRZEBIEG TERAPII

Fizjoterapeuta ocenia stan mięśni dna miednicy – ich napięcie, elastyczność, bolesność. Jest to badanie przezpochwowe. Jeśli czuje opór czy obrzęk – odpowiednim uciskiem rozluźnia tkanki. Sprawdza też, czy pacjentka potrafi samodzielnie zaciskać mięsnie dna miednicy, uczy prawidłowo rozluźniać. Czasami terapia rozluźniająca wymaga kilku wizyt.

Oprócz tego część czasu przeznaczamy na przekazanie zaleceń dotyczących ciąży, porodu oraz pierwszych dni połogu – jest to profilaktyka zaburzeń dna miednicy.

TENS porodowy

Jest to niewielkie urządzenie, które zmniejsza ból skurczy porodowych. Wysyła ono impulsy prądu, które pacjentka odczuwa jako mrowienie lub słabe napięcie mięśni pleców. Układ nerwowy „zajmuje się” przekazywaniem tego odczucia do mózgu, a dzięki temu mniej neuronów przesyła impulsy bólowe.

W ramach wypożyczenia uczymy, jak używać sprzęt oraz rysujemy na plecach miejsca przyklejenia elektrod.

Wizyta trwa około 20 minut. Jeśli to możliwe, zapraszamy z osobą, która będzie towarzyszyła w czasie porodu.

Najlepiej umówić się na około 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Instruktaż prowadzi Anna Koszla.

Szkoła rodzenia „Dobry Początek”

Zapraszamy na zajęcia grupowe do naszej szkoły rodzenia „Dobry Początek”. Są to 4 spotkania, czyli możliwość nie tylko przećwiczenia, ale utrwalenia umiejętności praktycznych.

Jeśli spotkania szkoły rodzenia nie są możliwe, indywidualne przygotowanie prowadzi Anna Koszla w gabinecie, w klubie lub w domu oczekującej mamy. Ilość i zakres spotkań jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb mamy.

Prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio z prowadzącą : 606 95 99 92