Fizjoterapia bólu
Prowadzimy fizjoterapię
– niezależnie od przyczyny bólu: uraz, przeciążenie, operacja, zmiany zwyrodnieniowe, problemy neurologiczne…
– w stanach ostrych i przewlekłych
– u pacjentów w każdym wieku i obu płci
Fizjoterapia bólu to szczegółowa diagnoza oraz dobór takich zabiegów, aby ból zniknął i nie powracał. Kompleksowa terapia to więc też analiza przyczyn dyskomfortu. Na tej podstawie czasem zalecamy zmianę nawyków, ćwiczenia domowe – głównie rozciągające.
Naszymi szczególnymi pacjentkami są kobiety w ciąży i po porodzie.
Proponujemy zabiegi na:
– ból krocza, ból blizny po cięciu cesarskim
– podejrzenie rozejścia spojenia łonowego – w ciąży, po porodzie,
– oraz bóle pleców, bioder, kości krzyżowej, ramion i innych części ciała
W ciąży dobieramy techniki bezpieczne dla rozwijającego się dziecka, a po porodzie – możliwe do wykonania. (Przeważnie jest to 1 lub 2 wizyty).
W razie potrzeby prowadzimy wizyty w domu mamy od pierwszych dni połogu.
Przygotowanie do wizyty
Na wizytę prosimy wziąć dokumentację dotychczasowego leczenia (zarówno bezpośrednio związanego z bólem jak i wypisy z leczenia operacyjnego).
UWAGA PRAKTYCZNA: W przypadku bólu ostrego i / lub nagłego, prosimy powiedzieć o tym zapisując się na wizytę – aby nasza rejestracja znalazła najbliższy wolny termin.
Przebieg terapii
Pierwsza wizyta to dokładny wywiad – pytamy o historię bólu, jego rodzaj, ale też o inne schorzenia, choroby. Następnie badamy pacjenta i na tej podstawie dobieramy zabiegi terapii manualnej i zalecenia: odpowiednie rozciągania, czasem wzmacnianie, zmianę niektórych nawyków, aby ból nie nawracał. W zależności od nasilenia bólu, oraz-co ważniejsze czasu jego trwania, konieczna może być seria zabiegów. Od reguły są wyjątki, ale generalnie: czym dłużej ciało trwało w bólu, tym więcej pracy trzeba włożyć, aby on ustąpił. Czasem konieczne są konsultacje z lekarzami -specjalistami, gdy podejrzewamy, że przyczyną jest niezdiagnozowana choroba jakiegoś narządu.
Fizjoterapia bólu w ciąży
Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i mamy. Dlatego metoda opracowana przez Michała Koszla polega głównie na pracy w obrębie nóg, rąk – nawet, jeśli jest to ból odcinka krzyżowego kręgosłupa, spojenia łonowego czy mięśni brzucha. W przypadku bólu mięśni brzucha czasem dodatkowo stosujemy „taśmy” – kinesiotaping lub dobieramy odpowiedni pas ciążowy.
Zawsze tłumaczymy, na czym będzie polegał zabieg, dlaczego jest potrzebny. Chcemy, aby pacjentka czuła się w pełni bezpiecznie, więc to ona decyduje, czy chce skorzystać z proponowanej przez nas terapii.