Terapia dna miednicy
Fizjoterapia dna miednicy jest nowoczesną formą rehabilitacji dla osób w każdym wieku. Pomaga w takich dolegliwościach, jak:
- nietrzymanie moczu – wysiłkowe, z parcia, pęcherz nadreaktywny;
- obniżenie, wypadanie ścianek pochwy, szyjki macicy;
- zaburzenia czucia intymnego: dyskomfort, pieczenie, ból, osłabione czucie, anorgazmia
- bóle związane z cyklem: owulacyjne, miesiączkowe;
- zaburzenia pracy jelit: zaparcia, biegunki, bolesne wypróżnianie, nietrzymanie gazów, stolca;
- po porodzie (wizyty domowe): ból w obrębie krocza, szczególnie po nacięciu czy pęknięciu, podejrzenia pęknięcia spojenia łonowego, hemoroidy.
System terapii zaburzeń dna miednicy opracował fizjoterapeuta mgr Michał Koszla.
Fizjoterapia dna miednicy obejmuje także mężczyzn: po prostatektomii, przy zespole jelita drażliwego oraz w dolegliwościach bólowych okolicy miednicy i w zaburzeniach czucia i pracy okolic intymnych.
Od roku 2013 szkoli z tej dziedziny fizjoterapeutów z całej Polski. Część z nich jest obecna na stronie terapiadnamiednicy.pl
Przygotowanie do wizyty
Na pierwszą wizytę prosimy wziąć wynik badania moczu, jeśli było robione w ostatnich 2 tygodniach; w przypadku kobiet – robione ostatnio posiew z pochwy, cytologia. Po przebytych operacjach, szczególnie w obrębie miednicy i jamy brzusznej – wypisy. Dodatkowo wszelkie posiadane opisy z konsultacji od ginekologa (lub androloga), urologa, proktologa oraz zdjęcia RTG, TK, rezonans czy USG.
Jeśli pacjent / pacjentka nie mieli wykonywanych tego typu badań, fizjoterapia jest możliwa. Jednak być może w jej trakcie fizjoterapeuta poprosi o konsultacje lekarskie lub wykonanie badań laboratoryjnych.
Wizyta w czasie miesiączki jest możliwa. Jedynie w przypadku bardzo obfitego lub bardzo bolesnego okresu, zalecamy zmianę terminu.
Jeśli to możliwe, zalecamy kobietom, szczególnie z bolesnymi miesiączkami, wizyty w pierwszej fazie cyklu.
INFEKCJA
Bardzo prosimy o odwołanie wizyty w przypadku infekcji ogólnej lub infekcji pęcherza czy dróg rodnych.
WAŻNE
Jeśli jakieś zaburzenie, lub pogorszenie stanu wystąpiło nagle, dzwoniąc do gabinetu prosimy o tym powiedzieć – aby nasza rejestratorka znalazła możliwie szybki termin wizyty.
UBRANIE NA WIZYTĘ.
Prosimy mieć na sobie niekrępującą bieliznę oraz wygodne, nie krępujące ruchów spodnie i koszulkę. Taki strój przydaje się do oceny całej sylwetki, bólu w obrebie miednicy, pleców, brzucha. Do badań i terapii wewnętrznych pacjentki i pacjenci dostają od nas jednorazowe „spódniczki” ginekologiczne.
Przebieg terapii dna miednicy
Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, aby rozpoznać wszystkie występujące schorzenia . Następnie pacjent, pacjentka jest dokładnie badany, badana. Jednocześnie wykonywane są zabiegi manualne mające zniwelować ból ujawniony w czasie badania, przywrócić prawidłowe napięcie mięśni.
JAKIE ZABIEGI WYKONUJEMY?
U kobiet,które rozpoczęły współżycie, przeważnie wykonywane są zabiegi przezpochwowe.
U mężczyzn fizjoterapeuta Michał Koszla prowadzi terapię przezodbytniczną.
U kobiet – dziewic oraz u dzieci i młodzieży wykonywane są zabiegi zewnętrzne.
Czasem przydatne są dodatkowo (lub zamiennie) zabiegi manualne w obrębie bioder, kości krzyżowej, nóg.
Same zabiegi są nieprzyjemne, bywają bolesne. Pacjent w każdej chwili może poprosić o przerwę w zabiegu.
Większość pacjentów potrzebuje serii kilku – kilkunastu zabiegów, gdyż nie jest możliwe przeprowadzenie terapii wszystkich mięśni, nerwów w czasie jednej wizyty.
W przypadku dużego bólu, napięcia wobrębie dna miednciy sugerujemy cykl zabiegów powtarzanych często (raz w tygodniu, jeśli możliwe – nawet częściej)
Jeśli jest to potrzebne – fizjoterapeuta uczy prawidłowego treningu mięśni. Czasem, gdy mięśnie są osłabione tak bardzo, że pacjent, pacjentka nie potrafi ich zacisnąć, proponowane jest wypożyczenie elektrostymulatora. Wówczas parametry zabiegu są indywidualnie dobierane i weryfikowane na każdej wizycie.
KIEDY FIZJOTERPIA JEST NAJBARDZIEJ SKUTECZNA?
– Gdy terapeuta zna dobrze pacjenta – Dzięki zebraniu szczegółowego wywiaduoraz dokładnemu badaniu mozliwe jest dobranie najbardziej skutecznej strategii terapii.
- Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń fizjoterapeuty. – Bardzo ważna część terapii to „zadania domowe”, którymi mogą być: dbanie o prawidłowe nawyki, zalecone ćwiczenia rozciągające całego ciała czy wzmacniające dno miednicy.
- Kiedy pacjent nie szkodzi sobie. Ważnym elementem wywiadu jest opowiedzenie, jakie sporty się uprawia, jaką wykonuje pracę. Czasem nieświadomie pacjent / pacjentka przeciąża dno miednicy, co nasila dolegliwości. Pełen efekt terapii to możliwość powrotu do wszystkich aktywności sportowych, które pacjent lubi. Jednak w przypadku uszkodzeń mięśni dna miednciy czy ich duzego osłabienia, wymaga to cierpliwości i wytrwałości.